Fm-Turk
KALİTELİ HİZMET İÇİN ÜYE OLUNUZ
Fm-Turk
KALİTELİ HİZMET İÇİN ÜYE OLUNUZ
Fm-Turk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çelik'ten e-kitap müjdesi

YazarMesaj
admin
Fm-Turk Kurucu Admin
Fm-Turk Kurucu Admin
admin

Erkek
Doğum tarihi : 11/08/93
Takım : Galatasaray
Favori Kişiler : Totti
Ruh hali : Çelik'ten e-kitap müjdesi Sarhos10
İmza : <div class="js-kit-rating" title="Scored item" view="score" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>

Çelik'ten e-kitap müjdesi Empty
MesajKonu: Çelik'ten e-kitap müjdesi   Çelik'ten e-kitap müjdesi EmptyCuma Eyl. 26, 2008 11:23 pm

24 09 2008 13:35
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, teknolojideki hızlı gelişmeler nedeniyle bir gün çocukların okula çanta yerine ''e-book (elektronik kitap)'' götüreceğini söyledi.

Çelik, ''Arkadaşlarımıza söyledim, (Acaba belli sınıflarda buna geçebilir miyiz) diye. Dünya buna doğru gidiyor, Türkiye de günün birinde buna doğru gidecektir'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk de bu konuda piyasa araştırması yaptıklarını, birkaç numune geldiğini belirterek, ''Bir yıl sonra bir deneme yapacağız'' diye konuştu.

Intel firmasının desteğiyle oluşturulan ''Geleceğin Sınıflarına Doğru'' projesinin tanıtımı, projenin pilot olarak uygulandığı Evliya Çelebi İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törende konuşan Çelik, Intel firmasıyla bugüne kadar birçok proje yaptıklarını belirterek, bu çerçevede 100 bin öğretmenin de ''Geleceğin sınıflarında görev yapmak'' üzere eğitim gördüğünü anlattı.

''Geleceğin Sınıflarına Doğru'' projesinde öğrencilerin ''classmate'' isimli ''ajanda büyüklüğünde'' bilgisayarlarla sınıfta interaktif eğitim yaptıklarını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Biz önce okullarımızın hepsine, her okulumuzda bir bilgisayar sınıfı oluşturma çabasına girdik. Bu, Türkiye çapında yüzde 100 diyebileceğimiz oranda gerçekleştirilmiştir. 'Her okula bir bilgisayar sınıfı yetmez, aynı zamanda her sınıfımızda en azından öğretmenin kullanabileceği, öğrencilere çeşitli ders materyallerini gösterebileceği bir tepegöz, yansıtıcı cihazın bulunabileceği bir ortam oluşturalım' dedik. Şimdi buna gayret gösteriyoruz. Tabii geleceğin sınıfları, geleceğin eğitim ortamları bunun çok daha ötesinde bir şey olacak. İşte bu classmate bunun ilk göstergelerinden birisidir.

Şimdi yanlış anlaşılmasın, Türkiye hemen bir anda her öğrencisine bir bilgisayar dağıtan bir konumda henüz değildir. Dünyada bunu gerçekleştirmiş olan ülke sayısı da çok azdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde her öğrenciye birer bilgisayar veren bir ülke yoktur. Ancak biz pilot uygulama başlatıyoruz. Daha önce Intel bu classmate'lerden 2 bin 150'sini Milli Eğitim Bakanlığına teslim etti. Bugünlerde 1550 adet daha teslim edecek, bu sene bitmeden de 8 bin classmate bilgisayarı bize teslim etmiş olacaklar. Sınıf ortamlarında özellikle öğretmen ve öğrenci arasında interaktif modelle sanal sınıf ortamı oluşturuyoruz. Burada da geleceğin sınıfları nasıl olacak, bunun bir model çalışmasını yapıyoruz.''

Bilgi çağında yaşandığına işaret eden Çelik, artık geleneksel usullerle yola devam edilemeyeceğini vurguladı. Eğitimin teknolojik altyapısı bulunduğunu ifade eden Çelik, ''Bu teknolojik altyapıyı ıskalayarak dünya ile rekabet etmemiz, arzuladığımız yere ulaşmamız mümkün değil'' diye konuştu.

-''BİLGİSAYARIN ÜZERİNE DANTEL ÖRTMÜŞLERDİ''-

Teknolojinin hızla değiştiğine işaret eden Çelik, okulların bilgisayarla ilk tanıştığı dönemdeki bazı uygulamalara değindi. Çelik, ''İlk defa tanıştığımız için, birçok yerde bizatihi şahit oldum, tabii bilgisayar çok az bulunan bir şey olduğu için, müdür bilgisayarı bir yere koymuş üzerine de dantelli bir örtü örtmüşler veya bir odaya kilitlemişler. 2-3 sene bilgisayar orada beklemiş. Bilgisayar kullanılmadan demode olmuş, kullanılarak deforme olmamış. Şimdi biz diyoruz ki öğrencilerimiz bilgisayarları istediği gibi kullansınlar, bırakın demode olmasın, kullanılarak eskisin'' dedi.

Türkiye'de şu anda 12 öğrenciye bir bilgisayar düştüğünü ifade eden Çelik, ortaöğretim kurumlarının yüzde 99'unun, ilköğretim okullarının yüzde 95'inin internete bağlı olduğunu belirtti.

E-devlet konusunda Türkiye'de son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik, Türkiye'nin bu konuda dünyada 8. sırada olduğunu ifade etti. MEB'in de e-devlet uygulamalarına öncülük yaptığını kaydeden Çelik, ''E-okul uygulaması Türkiye'de bir devrimdir. Türkiye'deki 10.5 milyon ilköğretim öğrencisi şu anda sanal ortamda mevcuttur. Öğrencilerin şahsi bilgilerine varıncaya kadar hepsi sanal ortamda görülmektedir'' dedi. Çelik, ortaöğretimdeki öğrencilerin verilerinin sanal ortama girilmesi çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

-''BİR FİRMAYA MENFAAT TEMİN ETMİYORUZ''-

Hayatın tüm alanlarına giren bilgisayarın okul öncesinden başlayarak öğretilmesi gerektiğini belirten Çelik, öğretmenlerin bu konuda eğitimine de önem verdiklerini söyledi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşte bütün bu amaçları gerçekleştirmek üzere uluslararası birikime ve tecrübeye sahip olan firmalarla işbirliği yapıyoruz. Intel ile yaptığımız bu çalışmaların benzerlerini Microsoft ile de yapıyoruz, Cisco ile de çalışıyoruz. Intel dünyada mikroişlem konusunda belki bir numaradır. Bizim ABD'yi keşfetmemize gerek yok. Intel'in sahip olduğu bu birikime Türkiye, katrilyonlarca para harcayarak ulaşabilir. Ama şu anda hazır bir tecrübe varsa bir inovasyon anlayışı düşüncesi varsa bunu almak, kullanmak da bizim boynumuzun borcudur. Intel, Türkiye olmasa da zaten para kazanan bir firmadır. Türkiye'den para kazanması da bizi rahatsız etmiyor. Bizim anlayışımız kazan-kazan formülüyle formülüyle özetlenebilir. Benim çocuklarım da kazansın, Evliya Çelebi'deki öğrenciler de kazansın, Türk milli eğitimi de kazansın, kamu da kazansın. Bizim anlayışımız ve yaklaşımımız budur. Dolayısıyla biz bir firmaya menfaat temin etmek için bu gayretleri göstermiyoruz. Bu ve benzeri her türlü işbirliği teklifinde bulunan firmalara kapımızın açık olduğunu ifade etmek istiyorum.''

-''E-BOOK''-

Bu alandaki pilot uygulamaların diğer okullara da yaygınlaştırılmasına çalışacaklarını bildiren Çelik, şöyle devam etti:

''İnanıyorum ki bir gün gelecek çocuklarımız çantalarının içinde bir yığın kitap götürmeyecekler. Hatta arkadaşlarımıza söyledim, (acaba belli sınıflarda buna geçebilir miyiz) diye. Öğrencilerin kitap, mürekkep kokusunu alması lazım. Büsbütün kitapsız bir eğitim olmaz ama e-book uygulamasına günün birinde geçilecektir. Bunu bir hayal olarak görmeyin. Bütün ders kitaplarının, bütün kitaplardaki bilgilerin bir classmate'e doldurulduğu, üzerinde 'yaz-boz' da yapılabilecek bir yere doğru gidiyoruz. Böyle birşey olduğu zaman ormanlarımız kurtulacak, daha ekonomik olacak. Dünya buna doğru gidiyor, Türkiye de günün birinde buna doğru gidecektir. Bu sene 166 milyon kitap dağıttık. Bu kadar kitap ne kadar ağaç eder bunun hesabını uzmanlar yapar.''

Törende Intel Avrupa Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürü Christian Morales de Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak öğrencilerin teknolojiyi daha iyi kullanabilmeleri ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerini hedeflediklerini anlattı. Eğitime yönelik çalışmalarını anlatan Morales, bakanlık ile işbirliğini sürdürmek istediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Evliya Çelebi İlköğretim Okulunda pilot olarak uygulanacak ''Geleceğin Sınıflarına Doğru'' projesinin tanıtımı yapıldı. Çelik, öğretmen ve öğrencilerin ''interaktif'' yöntemle yürüttüğü dersi izledi.

-''BİR YIL SONRA DENENECEK''-

Öte yandan, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, gazetecilerin sorusu üzerine, Milli Eğitim Bakanı Çelik'in konuşmasında söz ettiği ''e-book'' konusunda bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Bu uygulamanın maliyetinin yüksek olmayacağını belirten Aktürk, ''Bir yıl sonra bir deneme yapacağız. Bütün piyasayı araştırdık, hatta birkaç numune geldi, bakıyoruz. 200-250 dolar civarında. Ekranı dokunmatik olduğu için çok hassas'' dedi.

Aktürk, çalışmayı hassas olduğu için bu aletlere öğrenciler tarafından zarar verilebileceğini de göz önünde bulundurarak sürdürdüklerini kaydetti.

AA
https://fm-turk.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-